Nielimitowana łaska LTE

To nie towar na sprzedaż, który można nabyć za dobre uczynki. Nie ambrozja dostępna wyłącznie dla duchowej elity. Wręcz przeciwnie – jest dostępna dla każdego, choć nie każdy chce ją mieć. Łaska – bo o niej mowa – to nieprzetworzony organiczny produkt najwyższej jakości, gwarantujący spokój ducha, radość oraz życie wieczne. Niemożliwe? A jednak! I to bez terminu ważności.

Każdego dnia rozmawiam z Bogiem i myślę o Nim, poznaję coraz lepiej Jego słowo, czytam różne artykuły i zwiększam wiedzę na temat wiary. Ciągle jednak nie wiem i nie rozumiem wielu rzeczy, które jej dotyczą. Mam nierozwiane wątpliwości, trapiące mnie od dłuższego czasu. Ale w tym całym rozumowo-ideologicznym chaosie jestem pewna jednego – wszechogarniających pokładów Bożej łaski.

A nad miarę obfitą okazała się łaska naszego Pana wraz z wiarą i miłością, która jest w Chrystusie Jezusie! Nauka to zasługująca na wiarę i godna całkowitego uznania, że Chrystus Jezus przyszedł na świat zbawić grzeszników, spośród których ja jestem pierwszy.

1 Tm 1, 14-15

Chrystusowi ani trochę nie przeszkadzały grzechy Pawła. Nie miało znaczenia to, że był oszczercą, bluźniercą i prześladowcą chrześcijan. Bóg wybrał tego grzesznika nad grzesznikami na swojego naśladowcę i apostoła – i uświęcił go swoją łaską. Nic więcej, a wystarczyło, by Paweł wywrócił swoje życie do góry nogami i stał się jednym z filarów całego Kościoła. Ten gorliwy, wykształcony i uznany faryzeusz rzucił wszystko i wszystko uznał za śmieci (Flp 3,8), kiedy poznał Chrystusa. Łaska, którą zyskał, była większa niż jakiekolwiek zaszczyty i jakiekolwiek grzechy z przeszłości:

I nie tak samo ma się rzecz z tym darem jak i ze [skutkiem grzechu, spowodowanym przez] jednego grzeszącego. Gdy bowiem jeden tylko grzech przynosi wyrok potępiający, to łaska przynosi usprawiedliwienie ze wszystkich grzechów.

Rz 5, 15-16

Ze wszystkich grzechów! A to oznacza, że dla Boga nie musimy być idealni i poukładani. Nie musimy biegać z wywieszonym jęzorem, aby wypełnić na ziemi określoną liczbę dobrych uczynków, ani też zdobywać miliona punktów w grze zwanej Niebo. Nikt nie jest w stanie nic dodać ani niczego odjąć od cudownej Bożej łaski – szybszej od LTE, nielimitowanej i dostępnej dla każdego już tu i teraz:

Jeżeli zaś dzięki łasce, to już nie ze względu na uczynki, bo inaczej łaska nie byłaby już łaską.

Rz 11, 6

Łaska jest nie tylko często wspominana w listach Pawła, ale wręcz przecieka między ich wierszami. Zdumiewa mnie ogromnie, że osoba z taką przeszłością nie miała ani cienia wątpliwości o tym, dokąd zmierza i do Kogo należy. Mimo wszystkich grzechów na koncie i prześladujących go faryzeuszy – starych koleżków po fachu – apostoł był wolnym człowiekiem, wytrwale i z niezachwianą nadzieją oczekującym zbawienia. Wystarczyła mu pewność Chrystusa i łaski – tylko tyle i aż tyle.

Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali – łaskę po łasce. Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.

J 1, 16-17

W Nim mamy odkupienie przez Jego krew – odpuszczenie występków, według bogactwa Jego łaski. Szczodrze ją na nas wylał w postaci wszelkiej mądrości i zrozumienia

Ef 1, 7-8

Bardzo łatwo ulec złudzeniu, że możemy sami zapracować na zbawienie. Że możemy kupić je odpowiednim postępowaniem albo przynależnością tu czy tam. Że aby je osiągnąć, powinniśmy wystarczająco mocno wierzyć, wystarczająco dużo wiedzieć i odpowiednio się zachowywać. Ale to nie jest prawda. Prawdą jest Chrystus – i to On wystarczy.

Teraz jednak dla tych, którzy są w Chrystusie Jezusie, nie ma już potępienia.

Rz 8, 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *